Mgr. Dita Dlouhá
Dita chtěla být už od malička psycholožkou, a tak vystudovala psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jejím největším zájmem v této oblasti je období těhotenství, porodu a období po porodu. Při psaní diplomové práce o tomto tématu sama otěhotněla a následně se, během mateřství, nadchla pro Montessori pedagogiku, kterou pak studovala v zahraničí i u nás.
Výchova dcery a další studium v oblasti Montessori pedagogiky Ditu vedly k odklonu od „běžné“ psychologie, výchovy i vzdělávání. Hromada psychologické teorie, kterou se naučila na vysoké škole, jí sice zprostředkovala základní informace o vývoji dítěte, ale nepřinášela jí žádné konkrétní a využitelné postupy, které by zajistily, aby se dítě rozvíjelo celostním způsobem. Na toto dostala odpovědi až v rámci studií Montessori pedagogiky a terapie. Dita absolvovala český Montessori kurz pro děti od 3 do 9 let, mezinárodní Montessori kurzy (AMI) pro děti od 0 do 3 let v Denveru v Coloradu (Montessori Assistant to Infancy – je jednou z mála Češek, které prošly tímto kurzem) a kurz pro děti od 3 do 6 let v Praze. Následně absolvovala dvouletý výcvik pro práci s dětmi se speciálními potřebami (Montessori terapie – u Lory Anderlik, celý výcvik v ČR současně i pořádala v rámci společnosti Montessori).
Dita pracovala několik let ve mezinárodní Montessori školce, následně působila v Montessori školce v Pardubicích – kterou spoluzakládala, nějaký čas vedla společnost Montessori ČR, působila a působí jako lektor Montessori kurzů, konzultant pro Montessori pedagogiku a supervizor pro MŠ a ZŠ s Montessori programem nebo Montessori principy. Je součástí projektu Hurá čtu!
V současné době se více zajímá o nekonvenční terapeutické přístupy zaměřené na práci s tělem a traumatem, díky kterým dokáže terapii i vzdělávání uchopit skutečně komplexně.
V našem centru působí jako terapeut komplexní péče a poradenský pracovník pro práci s dětmi v domácím prostředí.
Má dceru Aničku, která nyní studuje v zahraničí. Když si chce Dita odpočinout, tráví hodně času v přírodě.